تماس با ما

تماس با شخص : Michael Liu

شماره تلفن : +86-13631598551

Free call

آیا نور LED به چشم آسیب می رساند؟

November 18, 2020

آیا نور LED به چشم آسیب می رساند؟

 

لامپ LED نوع جدیدی از منبع نور پس از لامپ رشته ای ، لامپ فلورسنت و لامپ کم مصرف است.این کارایی از درخشندگی بالایی برخوردار است ، اما بسیاری از مردم اصل تابش نور و خصوصیات طیفی آن را درک نمی کنند و اجتناب ناپذیر است که به نوری که از آن ساطع می شود صدمه ای نرساند.چشماز نظر طیفی ، نوری که از LED ها ساطع می شود با لامپهای رشته ای و لامپهای فلورسنت بسیار متفاوت است.به اصطلاح "طیف" بدان معنی است که نوری که توسط یک جسم ساطع می شود دارای "رنگین کمان" است.

 

LED های سه رنگ

نور لامپهای رشته ای و لامپهای فلورسنت سنتی دارای هفت رنگ "نارنجی قرمز ، زرد ، سبز ، آبی و بنفش" همان نور خورشید است.

 

با این حال ، LED عمومی فقط سه رنگ "RGB" ساطع می کند ، جایی که R قرمز است ، که به معنی نور قرمز است.G به معنی سبز است که نور سبز است.و B به معنی آبی است که نور آبی است.

 

این سه LED LED ، مهمترین و اساسی ترین "LED آبی" بین 400nm و 500nm است.

خاصیت نور آبی

Figure 1 Overall block diagram of the system

Blu-ray کجاست؟

به عکس "رنگین کمان" در بالا نگاه کنید.از چپ به راست ، سفارش نور ماوراlet بنفش ، نور مرئی و نور مادون قرمز است.محدوده طول موج نور مرئی بین 400 نانومتر تا 700 نانومتر است و دامنه طول موج از 400 نانومتر تا 500 نانومتر آبی است ، بنابراین به این باند نور آبی گفته می شود.

واحد اساسی نور فوتون نامیده می شود.طول موج فوتون با فرکانس متناسب است.طول موج نور آبی کوتاه است ، بنابراین فرکانس زیاد است.با توجه به فرمول محاسبه انیشتین و پلانک در مورد انرژی کوانتومی نور ، می توانیم بدانیم که انرژی فوتون ها برابر است با حاصل ثابت پلانک و فرکانس فوتون ها ، بنابراین انرژی فوتون نور آبی بیشتر از نور قرمز و سبز است .به طوری که می توانیم از نور آبی برای "تحریک" سایر رنگهای نور استفاده کنیم ، مانند نور زرد می تواند توسط نور آبی "هیجان زده" شود.

 

فناوری LED آبی یک بار برنده جایزه نوبل فیزیک شد

فناوری LED آبی در سال 1998 توسعه یافت و این فناوری برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2014 شد.به نظر می رسد که LED آبی بلند با کپسوله سازی تراشه GaN و گارنت آلومینیوم ایتریوم (YAG) ساخته شده است.تراشه GaN نور آبی را با طول موج λ برابر با 465 نانومتر و پهنای باند طول موج تقریباً 30 نانومتر منتشر می کند.

 

چگونه یک LED سفید نور سفید ساطع می کند؟

بنابراین ، چراغ LED سفید خانوار چگونه نور سفید تولید می کند؟همانطور که در بالا ذکر شد ، انرژی فوتون آبی زیاد است ، بنابراین می توان از آن برای تحریک فلورسانس استفاده کرد.به طور کلی ، نور آبی تولید شده توسط LED آبی برای تولید نور زرد بر روی فسفر استفاده می شود (مانند اصل لامپ فلورسنت ، نور لامپ فلورسنت توسط نور ماوراlet بنفش روی فسفر در دیواره داخلی آن ساطع می شود لامپ مهتابی).پس از اینکه نور زرد توسط نور آبی هیجان زده شد ، آنها از طریق LED با هم شلیک می شوند.احساس خواهیم کرد که انگار نور سفید را دیده ایم.در واقع ، این فقط ترکیبی از رنگ های آبی و زرد است.

 

بیایید یک قیاس کنیم.بلو ری "مادر" و هوانگ گوانگ "پسر" است.گروه های مادر و پسر آنها خانواده واحدی از "نور سفید" را تشکیل می دهند.

 

به همین دلیل ، بسیاری از تولیدکنندگان به منظور بهبود روشنایی LED های سفید ، مستقیماً شدت نور آبی را افزایش می دهند ، بنابراین نور زرد بر این اساس افزایش می یابد و روشنایی نور سفید حاصل نیز افزایش می یابد ، اما این امر باعث می شود ما مسئله "آبی اضافی" را توضیح دهید.

 

اندازه گیری واقعی طیف چراغ های LED

شکل زیر طیف اندازه گیری شده از انواع مختلف LED سفید را نشان می دهد.می توانیم ببینیم که "نور آبی" بین 400nm و 500nm یک قله قوی دارد.

Figure 1 Overall block diagram of the system

این یک LED را نشان می دهد که سفید به نظر می رسد ، اما در واقع طیف آن دارای یک جز strong قوی آبی است.

 

تأثیر نور آبی بر شبکیه چشم

بنابراین ، از آنجا که Blu-ray "مادر" LED های سفید است ، احساس چشم در نور آبی چیست؟

به بافتی که برای دریافت نور در چشم انسان استفاده می شود شبکیه گفته می شود.اگر روشنایی باند نور آبی 400-500 نانومتر در منبع نور بسیار زیاد باشد ، ممکن است چشم پس از مشاهده مستقیم طولانی مدت منبع نور ، باعث آسیب فتوشیمیایی به شبکیه شود.آسیب عمدتا به دو دسته تقسیم می شود: آسیب ناشی از واکنش مستقیم نور آبی با رنگدانه بینایی در سلولهای گیرنده نوری بصری ، و آسیب ناشی از واکنش نور آبی با لیپوفاسین در سلولهای اپیتلیال رنگدانه شبکیه.این واکنش های فتوشیمیایی مقادیر زیادی رادیکال آزاد سیتوتوکسیک تولید می کند که رشد طبیعی و عملکرد سلولهای شبکیه را مختل می کند.

 

همچنین می توان از یک زاویه دیگر نیز مضر بودن نور آبی را در نظر گرفت.چرا چشم مردم نمی تواند "نور آبی بیش از حد" LED های آبی را بپذیرد؟از آنجا که انسان در منظومه شمسی تکامل یافته است ، طبق قانون جابجایی وین در برابر تابش جسم سیاه ، ما می توانیم طول موج مرکزی نور خورشید را در حدود 550 نانومتر از طریق دمای سطح خورشید محاسبه کنیم ، در حالی که طول موج مرکز LED آبی 465 نانومتر است که منحرف می شود از خورشید.طول موج مرکزی نور ، بنابراین از منظر تکاملی ، چشم انسان ما نمی تواند نور آبی "بیش از حد" را بپذیرد.

 

استاندارد تشخیص LED بیش از حد نور آبی در زندگی

به طور کلی ، محصولاتی که در بازرسی کیفیت ملی توسط تولید کنندگان منظم ذکر شده اند ، خطرات پنهان نور بیش از حد آبی را ندارند.با این حال ، برخی از تولیدکنندگان لامپهای LED به کنترل شدت نور آبی توجه نمی کنند.نور آبی در لامپهای LED که تولید می کنند [بیش از حد] است و به تابش آبی چشم آسیب می رساند.

 

در زندگی ، منابع زیادی از نور وجود دارد که می تواند نور آبی ساطع کند - یوبا ، نمایشگرهای صفحه تخت ، چراغ های نئون LED ، چراغ های فلورسنت ، نمایشگرهای کریستال مایع ، ipad ها ، تلفن های همراه با صفحه نمایش بزرگ و غیره که حاوی نور آبی موج کوتاه است.اگر نور آبی "بیش از حد" باشد ، بر شبکیه چشم تأثیر می گذارد ، بنابراین باید از نگاه مستقیم با چشم به منبع نور خودداری کنید و به زمان استفاده توجه کنید و هر 20-30 دقیقه چشم خود را برای مدتی ببندید.

اگر نگران مشکل "بیش از حد نور آبی" در چراغ های LED یا سایر وسایل برقی خریداری شده هستید ، می توانید "استاندارد ملی جمهوری خلق چین GB / T 20145-2006 / CIE S 009 / E: 2002" را دنبال کنید ( ایمنی فوتوبیو از لامپها و سیستمهای لامپ)) برای تعیین اینکه آیا نور آبی چراغ LED بیش از حد است - استاندارد حد بالای شار نورانی نور آبی را در یک زاویه خاص مشخص می کند. (محتوای استاندارد خاص این نیست در اینجا با جزئیات ذکر شده است ، و خوانندگان علاقه مند می توانند آن را بررسی کنند.)

 

با این حال ، برای لامپهای LED فروخته شده در بازار ، چگونگی قضاوت در مورد بیش از حد آبی LED مشکل پیچیده ای است.به عنوان مثال ، چراغ LED زیر ، از "ولتاژ و فرکانس" منتشر شده قادر به تخمین بیش از حد نور آبی نیست ، زیرا ولتاژ و فرکانس نشانگرهای الکتریکی هستند ، و نور آبی یک نشانگر نوری است.و "شار نور" ادعا شده آن یک نشانگر نوری است ، اما فقط کل شار نورانی نور سفید است ، نه شار تابش نور آبی ، بنابراین برای مصرف کننده متوسط ​​قضاوت در مورد آبی بودن بیش از حد این نور دشوار است.

با ما در تماس باشید

وارد کنید پیام شما

info@sschgroup.com
michael810815
llmm928@yahoo.com.cn